sports Legacy Club

Vision:

To become a world class institution that provides a fertile ground for young minds to strengthen the foundation of their future life by giving them knowledge and physical skills and the art of living.

Mission:

It is our mission to facilitate the development of balanced human beings who have the wisdom to create a life of passion, purpose and peace.
To achieve this Mission the college provides:

  • Excellent infrastructure to experience a healthy academic atmosphere
  • Highly qualified and talented faculty to impart practical and theoretical knowledge effectively.
  • Unique programs and opportunities for students to explore their potential.

It is our mission to facilitate the development of balanced human beings who have the wisdom to create a life of passion, purpose and peace.

To achieve this Mission the college provides:

  • To enrich knowledge of personal and community health.
  • To develop competence to undertake research in Physical Education games and sports.
  • To prepare for evolving stage specific curriculum, pedagogy and evaluation techniques in Physical Education.
  • To develop an understanding and appreciation of indigenous approach to Physical Education, exercise, games and sports.

Dr.D.NATARAJAN –Convenor, Director of Physical Education

SNo.Sports TeamName of the FacultyDepartment
1Syed Abdul Rahim Football ClubMr.M.ManojkumarCivil
2Sachin Tendulkar Cricket ClubMr. R.Ezhil Arasu, EEE
3A. Palanisamy Volleyball ClubMr.SaravananChemical
4Viswanathan Anand Chess ClubMr.Vinoth KumarIT
5Neha Aggarwal Table Tennis ClubMr.RajuSNH
6Saina Nehwal Badminton ClubMr.M.MuralidharanMechanical
7Phadke Gopal Pushottam Kho-Kho ClubDr.D.NatarajanDPE
8E.Prasad Rao Kabaddi ClubMr.N.NagendranMechanical
9Pratham Singh Basketball ClubDr.D.YuvarajBiotech
10Milkha Singh Athletics ClubDr.D.NatarajanDPE
11Patanjali Yoga ClubDr.D.NatarajanDPE
12Hockey Dhyan ChandDr.D.NatarajanDPE

2016-17 Sports Achievements

S.NO Name of the Players Games Team Place Level Organized by Date
1 P.Vignesh Kickboxing Gold Medal National Level Wako India 03-08-2016 to 07-08-2016
2 S.Gokul Anna University Inter Zonal Best Physiqe Competition won 3rd place National Level Anna University -
3 Mr.Saikiran.G.V. 7th Saveetha TN State Level open Chess Tournament Scored 7 points out of 8 rounds and placed XI (11th )in the final standing TN State Level Saveetha Engineering College -
4 P.Vignesh Tamil nadu State Amateur Kickboxing Team Selection 2016 won Gold Medal. TN State Level CBP Indoor Stadium, Avadi,Chennai -

2015-16 Sports Achievements

S.NO Name of the Players VHNO Games Team Place Level Organized by Date
1 I.Mohamed Irfan Kickboxing Bronze Medal Asian Level Wako Asian Kickboxing Championships 2014/2015, Pune 1st to 9th August 2015
S.K Vivek Anand Table Tennis 4th Place Anna University Zone Vel Tech High Tech Engineering College 09.08.2015 to 10.08.2015
2 Vishnu Priyan
Gyanender Singh
V.Rajalakshi
S.Namitha
T.Nandhini
I.Subhashini Badminton 2nd Place Anna University Zone Velammal Engineering College 13.08.2015 to 14.08.2015
3 T.Nandhini
Sowmyalakshmi
S.Suresh Kumar 4646 Participated
S.Raja 6495
P.Ajith Kumar 6631
R.Dinesh 7470
Sriram 4672
P.Siddharth 4683
S.Aadithyan 4830 Chess 4th Place Anna University Zone Prathyusha Engineering College 21.08.2015 to 22.08.2015
4 P.Gurumoorthi 5152
A.Ramesh 5706
B.Deepika 6724
Santhosh Kumar 6825
N.Sakkho 5137 Kabaddi Quter Final Anna University Zone Jaya Engineering College 25.08.2015 to 26.08.2015
5 M.Sanjeev 6659
P.M.Yuvaraj 6241
N.Esakkiraj 6507
B.Karthik 5659
S.Lokesh Kumar 5808
J.Jeyasastha 6608
K.Revanth 5352
R.Divakar 5884
R.Rajavel 5142
N.Sarath 4695
G.Monic 7670 Basketball Participated Anna University Zone SA Engineering College 31.08.2016 to 01.09.2015
6 Sri Devi Saridharan 5989
R.Shaleni
P.Vinodhini 7742
K.Jayadeepa 4791
Sai Meenakshi 5942
T.Malini 5616
Nirup Stanio 5941
7 G.Ramesh 4819
Sathiyanarayan 4752
Giri Shanker 5172
Manoj Kumar 4769
S.Arun 5799 Cricket Participated Anna University Zone Magna Engineering College 1.09.2015 to 07.09.2015
Deepak Kumar 6849
G.Naresh Kumar 6636
P.Manoj Kumar 5855
Munofar Hussain 6734
K.Raguram 5264
S.Ram Kumar Basketball Participated Anna University Zone SA Engineering College 11.09.2016 to 12.09.2015
8 C.P.Rajineesh 7165
I.Tamil Selvan 5868
Dinesh Kumar 6702
K.Jnakiraman 5802
Madhan Kumar 5813
A.B.Antony Roshan Abinash 5910
G.Essaki Raja 6125
K.Manikandan 6035
S.Suresh Kumar 4646
B.Harish 5894
S.Vigneshram 7502
N.Pavithra 7047 Volleyball Participated Anna University Zone Velammal Engineering College 25.09.2015 to 26.09.2015
9 E.Meena 5527
Chrysolite Blessy 6426
R.Mangala Kani 7021
G.Angel 6428
K.Soundharya 7016
B.Rashika 7033
G.Sushmila Rai 5968
B.Dhivya 5970
V.Ponmani 7029
J.Preethi
V.Udhavan 5280 Volleyball 4th Place Anna University Zone SA Engineering College 27.09.2015 to 30.09.2015
10 S.Bhoopathy 5274
R.Hari Krishnan 5281
Karthick .R 6174
Manoj Kumar 6292
S.Aravindhan 5765
V.Nagarjun 6114
D.Meganathan
S.Vigneshram 6623
E.Narendran 7774
K.Manikandan
K.Raguram 5264
Saravanan.G 5681 Hockey 4th Place Anna University Zone Velammal Engineering College 29.09.2015
11 Ramkumar.V 5889
Yash Agarwal.L 5843
Harish.C 4714
Keshav.K 5987
Thirumalaikumar 5797
Vishnu Priyan.L 6626
suresh.C 5990
Navin Kishore.S 5883
Sunil Kumar.B
Senthil Kumar.M 5785
Vijay.B 5949
Kumaresan.P
Aravind Babu.N 5840
Pradeep Raja.A 5953
Arun 5799
Sabari Saravana Kho-Kho 4th Place Anna University Zone AMS Engineering College 30.09.2015 to 01.10.2015
12 N.Aravind 5719
M.Moorthy 5713
J.Mohamed Salman Sabruddin
B.Vignesh
Dhaneshwaran
Marsh Whesly
P.Sarathi
Saravana Kumar
K.Vignesh
N.Ananth 5726
Gokul.S
M.Vinith 6261 Football 4th Place Anna University Zone Vel Tech Engineering College 14.10.2015 to 16.10.2015
13 R.Gandhi
Prasanna 6969
S.Amee Shahil 6881
Aravind Raja 6848
S.Joshua Smith
M.Soundra Pandiyan 5829
K.Gowtham 4668
R.Bhuvan Kumar 6110
Aditya 6045
Balasubaramani 5751
S.Arun Raj 5032
N.Prakash 6257
Vikramachozhan 5714
G.Thnga Vinoth 5156
Moosa Naina 5686
14 P.Vignesh Kickboxing 2nd Place State Level Tamilnadu State Amateur Kickboxing Ass. 24.01.2016
V.Udhavan 5280 Volleyball Participated National Level Vel Tech University 11.02.2016 to 12.02.2016
15 S.Bhoopathy 5274
R.Hari Krishnan 5281
Karthick .K 6174
Manoj Kumar 6292
S.Aravindhan 5765
V.Nagarjun 6114
D.Meganathan
S.Vigneshram 6623
E.Narendran 7774
K.Manikandan
K.Raguram 5264
N.Aravind 5719 Kho-Kho 3rd place State Level Anna University 12.02.2016 to 14.02.2016
16 B.Vignesh
P.Sarathi
N.Ananth 5726
I.Subhashini Badminton 3rd Place State Level Anna University 12.02.2016 to 14.02.2016
17 T.Nandhini
Nirup Stanio 5941 Cricket Participated State Level Sathyabama University 19.02.2016 to 20.02.2016
18 G.Ramesh 4819
Sathiyanarayan 4752
Giri Shanker 5172
Manoj Kumar 4769
S.Arun 5799
Deepak Kumar 6849
G.Naresh Kumar 6636
P.Manoj Kumar 5855
Munofar Hussain 6734
K.Raguram 5264
N.Pavithra 7047 Volleyball Participated State Level SA Engineering College 19.02.2016 to 20.02.2016
19 E.Meena 5527
Chrysolite Blessy 6426
R.Mangala Kani 7021
G.Angel 6428
K.Soundharya 7016
B.Rashika 7033
G.Sushmila Rai 5968
B.Dhivya 5970
V.Ponmani 7029
J.Preethi
P.Gurumoorthi 5152 Chess 4th Place State Level SA Engineering College 19.02.2016 to 20.02.2016
20 A.Ramesh 5706
B.Deepika 6724
Santhosh Kumar 6825
J.Keeithika 7617 Throw ball Participated State Level SA Engineering College 19.02.2016 to 20.02.2016
21 Lakshmi Priya 7613
Monica 7670
Vinodnini 7742
Dhanswarya 7666
Vijila 7164
Karpagam 7076
Catheerine
22 G.Hariharan Taekwondo Participated Anna University Inter Zonal Mailam Engineering College 20.02.2016 to 21.02.2016
V.Sivaranjani Athletics High Jump 3rd Place Anna University Zone AMS Engineering College 24.02.2016 to 25.02.2016
23 V.Sivaranjani 200m Run
K.Kaviyarani 5000m Run
A.Jegathan Prakash Shot Put
Nirup Stanio 5941 Cricket Participated State Level Saveetha University 26.02.2016 to 27.02.2015
24 G.Ramesh 4819
Sathiyanarayan 4752
Giri Shanker 5172
Manoj Kumar 4769
S.Arun 5799
Deepak Kumar 6849
G.Naresh Kumar 6636
P.Manoj Kumar 5855
Munofar Hussain 6734
K.Raguram 5264
N.Aravind 5719 Kho-Kho 3rd place State Level Saveetha University 26.02.2016 to 27.02.2015
25 B.Vignesh
P.Sarathi
N.Ananth 5726
M.Vinith 6261
R.Gandhi
Prasanna 6969
S.Amee Shahil 6881
Aravind Raja 6848
S.Joshua Smith
M.Soundra Pandiyan 5829
K.Gowtham 4668
R.Bhuvan Kumar 6110
26 Aditya 6045 Football Participated State Level Saveetha University 26.02.2016 to 27.02.2015
Balasubaramani 5751
S.Arun Raj 5032
N.Prakash 6257
Vikramachozhan 5714
G.Thnga Vinoth 5156
Moosa Naina 5686

2014-15 sports Achievements

S.NO Name of the Players VHNO Year Games Team Place Organized by Date
1 N.Ananth II Kho-Kho Bronze Medal Anna Sports Fest 6th April 2014
N.Ananth
2 S.Gokul II Karate Bronze Medal All India Invitational open Championship 19th to 20th April 2014
3 Saravanan.G 5681 II Hockey Quter Final Velammal Engineering College 26th & 27 September 2014
Ramkumar.V 5889 II
Yash Agarwal.L 5843 II
Harish.C 4714 III
Keshav Huthaash.K 5987 II
Thirumalaikumar.G 5797 II
Vishnu Priyan.L 6626 II
suresh.C 5990 II
Navin Kishore.S 5883 II
Sunil Kumar.B II
Senthil Kumar.M 5785 II
Vijay.B 5949 II
Kumaresan.P II
Aravind Babu.N 5840 II
Pradeep Raja.A 5953 II
Arun 5799 II
4 Gokul.S 5710 II Kho-Kho Silver Medal Prathyusha Institute of Technology 12th & 13th September
Aravind Srinivasan.H 6639 I
Aravind.N 5719 II
Vignesh.L 6633 I
Ananth.N 5726 II
Hemanath.P 4219 IV
Tamil Alagan.S II
Mahesh.G 6213 II
Siva.P 6533 I
Vignesh.K 5634 II
Moorthy.M 5713 II
P.Sarathi I
5 S.Pradeep 4449 IV Kabaddi Quter Final Prathyusha Institute of Technology 2nd & 3rd September 2014
N.Sarath 4659 III
B.Karthick 5659 II
P.M.Yuvaraj 6241 II
C.Jayaram Selvan 4023 IV
G.Elaya Murugan 4593 IV
Lokesh Kumar 5808 II
Diwakar 5884 II
Ramesh 5213 III
U.Murlidharan 3974 IV
K.Dinesh Kumar 4888 III
D.Raj Kumar 3991 IV
T.Karuppa Samy 4551 IV
Guna IV
6 Sham Kumar.S 5140 III Badminton 2nd Round Velammal Engineering College 28th August 2014
Theyagarajan.K I Badminton
Prakash.N 6257 II
Bala Sunthar.M 5087 III
Bharath Kumar.M 5187 III
Nandhini.T 4652 III Silver Medal
Sowmya Lakshmi.G 4656 III
Kaavyalakshmi.M 5271 III
7 Padma Priya.V 5265 III Volley Ball 2nd Round S.A Engineering College 5th & 6th September 2014
Kaavyalakshmi.M 5271 III
Akshaya.B II
Anusuya.R II
Durga.C II
Mohana Priya.G II
Akshara.A.S II
8 Ponvalavan.M 4067 IV Football 3rd Round Jaya Engineering College 25th & 27th August 2014
Arun Raj.S 5032 III
Thanga Vinoth.G 5156 III
Arul Selvan.A 4336 IV
Gowtham.K 4668 III
Vivek 3840 IV
Aditya Warrier.s II
Sajjad Shagul 4278 IV
Bala Subramani.S 5751 II
Moosa Naina.S.I 5686 II
Gokul.S 5710 II
Golam Nabi Azand.M 3816 IV
Bhuvan Kumar.R 6110 II
Soundara Pandiyan.M 5829 II
Vkrama Chozan.R 5714 II
Mani Rathinam.N.K 5932 II
Dhaneshwaran.D I
9 Shabnam.S Table Tennis 4th Place Vel Tech high Tech 22th & 23rd August 2014
Vinitha.S 6033 II
Vinutha.D
Thivagar.S
Vivek Anand.S.M.K
Vishnu Priyan.L
Gyanender Singh
Arinash.S
Gopinath.M
10 M.R.S. Santhosh 4171 IV Chess Silver Medal VEL Tech (Owned By RS Trust) 13th & 14th August 2014
Suresh.P IV
Ramesh.A II
Swath.K 5224 III
Gurumoorthi.P 5152 III
Priyanga.M 4978 III
Deepika.B I
Aadhithyan.S 4830 III
11 Georg Edwin Prabhu.J 4594 IV Basket Ball Quter Final AMS Enginnering College 17th & 19th September 2014
Santhosh Kumar.A 4358 IV
Vijayakumar.R 3998 IV
Gokul.V 4182 IV
Jeeva.B.S IV
Suresh Kumar.S 4646 III
Vigneshwaran.S 5922 II
Elaiya Perumal.S 5922 II
Harish.B 5894 II
Manikandan.K 6035 II
Subash.G 5906 II
Antony Roshan Abinash.A.B 5910 II
12 Udhyavan 5280 III Volley Ball 2nd Round S.A Engineering College 5th & 6th September 2014
Hari Krishnan 5281 III
Bhoopathy 5274 III
Karthik R. Shivakumar 6174 II
Vigneshram I
Manos Kumar II
Murugacelan IV
13 Giri Shanker.P 5172 III Cricket 3rd Round Gojan Engineering College 19th & 20 August 2014
Sathyanaryanan.P 4752 III
Manoj Kumar.R 5855 II
Nirup Stanio.P 5941 II
Raguram.K 5264 III
Manoj Kumar.P 4769 III
Ramesh.G 4819 III
Muralitharan.S IV
Sakrabani.M 4277 IV
Sujith.A 5287 III
Munofar Hussain.J 6734 I
Gowtham Raja.N.C 5971 II
Saravanan.P II
Vignesh.S 5430 III
Arul Selvan.K 4420 IV
Ramesh Kumar.V 4105 IV
Naresh Kumar.G 6636 I
14 M.Gokulnath III Best Physique Silver Medal All Distict level Body Building Championship 3rf August 2014
15 A.Catherine II Aquatics Gold Medal 50 M Breast Stroke Anna University Inter Zonal Tournaments 7th to 8th Sep 2014
Gold Medal 50m Free Style
16 G.Hariharan II Taekwondo Silver Medal 34th National Taekwondo Championship 2014 2nd to 3rd October 2014
17 N.Ananth II Kho-Kho Silver Medal State Level Kho Kho Match 16th to 17th October 2014
N.Aravind
18 A.Catherine II Aquatics Form III Certificates All India Inter University Tournaments 2014-2015 26th to 30 October 2014
19 A.Santhosh Kumar 4358 IV Basketball 2nd Round S.A Engineering College 16 to 17th Feb2015
V.Gokul 4182 IV
B.Harish 5894 IV
I.Tamil Selvan 5868 II
S.Suresh Kumar 4646 III
K.Manikandan 6035 II
R.Prakash Raj 5892 II
20 N.Sarath 4695 III Kabaddi 3rd Round PSN Engineering College 17th to 21th Feb2015
B.Karthick 5659 II
C.Anand 4448 IV
S.Pradeep 4449 IV
P.M.Yuvaraj 6241 II
M.Guna 4398 IV
C.Jayaramaselvan 4023 IV
R.Rajavel 5142 III
K.Revanth 5352 III
G.Elaiya Murugan 4593 IV
21 Thangavinoth 5156 III Football 3rd Round S.A Engineering College 16 th to 17th Feb2015
Arun Raj III
S.I.Moosi Naina 5686 II
Soundara Pandiyan 5829 II
Bala Subramani 5751 II
Vikarama Chozhan 5714 II
Adhitaya II
Bhuvan II
Prakesh 6257 II
Dhanesh 6907 I
Nikesh 6847 I
Salman 7064 I
K.Gowtham 4668 III
22 C.Harish 4714 III Hockey Quter Final PSN Engineering College 17th to 21th Feb2015
L.Yash Ajrwal 5843 II
S.Arun 5799 II
M.Senthil 5787 II
Ram Kumar 5889 II
Thirumalai Kumar 5797 II
Navin Kishore 5883 II
Pradeep 5953 II
B.Vijay 5949 II
Sunil 5579 II
Kumaresan 5524 II
Suresh 5990 II
Keshav 5987 II
Chandiran 6003 II
Saravanan 5681 II
L.Vishnu Priyan 6626 I
23 I.Mohamed Irfan III Kickboxing Gold Medal Senior National Kickboxing Team Selection 2015 26th to 29th March 2015
24 K.Kaviyarani III Athletics 5000 M Run Bronze Medal Anna University Zonal Meet 15th to 16th August 2015
25 V.Sivarajniani III High Jump Silver Medal Anna University Zonal Meet 15th to 16th August 2015
26 A.Jagathanprakash IV Shot put Gold Medal Anna University Zonal Meet 15th to 16th August 2015
Discuss Throw Bronze Medal

2013-14 Sports Achievements

S.NO VHNO Name of the Players Games Team Place Organized by Date
1 4171 Mr.S.Santhosh, Chess 9th Place for Team Anna University Zonal Level at SVST Engg.Colege, Thiruvallur 7th & 8th
3119 J.Jayakandhan August, 2013
S.Shanmuga Priya
4978 M.Priyanga
2 4195 P.Abinaya Sundari Handball Runner Up TamilNadu Senior Women Handball State Championship at Thiruvallur District 10th &11th August, 2013
3 4171 M.R.S.Santhosh Chess 4th Place Anna University Inter Zonal Level at Kodikanal 9th August, 2013
4 3552 S.Sathish Kumar Football Quarter Final Anna University Inter Zonal Level at Gojan Engg College 12th &14th August, 2013
3491 S.Kelvin Sujith
3128 K. Yaser
3166 MeeranMohideen
3354 M.Dinesh,
4336 V.Manoj Victor
3868 A.Arutselvan
3816 Akash Deep Bhagat
4067 M.Gulam Nabi Azad
3840 M.Ponvalavan
4505 Vivek
4278 V.Prabhakaran
3902 Sajjad Shagul Hameed
4668
5032 A.Dhivakar
5156 K.Gowtham
S.Arun Raj
G.Thanga Vinoth
5 4219 P.Hemanath Kho-Kho Quarter Final Anna University Zonal Level
4039 T.Thirugnanam
4544 K.Senthamizhselvan
3968 N.Sornavel Pandian
3969 N.ThiruKumaran
3991 D.RajKuma
4035 S.Ajith Kumar
N.Aravind
N.Ananth
S.Gokul
3979 S.ArunKarthik
6 3244 S.Keerthana Badminton Quarter Final Anna University Zonal Level at Velammal 26th &27th August, 2013
4652 T.Nandhini
7 P.Hemanth, Kho-Kho Quarter Final Anna University Inter Zonal Level at V.R.S. College of Engineering and Technology, Arasur 26th to 28th August 2013
5265 S.Gokul
N.Aravind
8 3118 Vivek.S
3125 Srinivasan.B
3142 Rudra.N
3543 Vignesh.G
4397 Vignesh.S
262 Elango.S
5172 Girishankar Cricket 2nd Round Anna University Zonal Level at Gojan Engg College 29th &1st September, 2013
4433 Murali
4420 Arulselvam
4819 Ramesh
4781 Gopi
5264 Raguram
3986 Eljeevan
4277 Shakarabani
4752 Sathya
9 3244 S.Keerthana Badminton Quarter Final “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
4652 T.Nandhini
10 Jenzing Dhanden Gurung Basketball Quarter Final Anna University Inter Zonal Level at
11 V.Kanthaswamy Carrom Participating South Indian Robo Championship League August, 2013
12 4171 M.R.S.Santhosh Chess Runner Up “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
13 3244 Keerthana Throw Ball Runner Up “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
3230 Amirtha
3303 Malathi
3336 Lakshmi
2970 Suchitra
3211 Gurujayanthi
4157 Hemavathi
4178 Haripriya
4159 Nikitha
4176 Gowthami
4431 Bhuvaneshwari
4206 Lavanya
3808 Pavithra
5171 Shrinila
14 4547 A.Jagathan Prakash Athletics First and Second Place “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
15 3118 Vivek.S Cricket Semi Final “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
3125 Srinivasan.B
3142 Rudra.N
3543 Vignesh.G
4397 Vignesh.S
262 Elango.S
5172 Girishankar
4433 Murali
4420 Arulselvam
4819 Ramesh
4781 Gopi
5264 Raguram
3986 Eljeevan
4277 Shakarabani
4752 Sathya
16 3178 S.Deepan Volley ball 3rd Round “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College
5280 Udhayavan
5281 R.Harikrishnan
5274 S.Boopathy
G.Thang Vinoth
R.K. Murugavelan
6174 Karthik.R.S.Hivakumar
D.Meganathan
V.Nagarjun
S.Aravindhan
Ajith Kumar
17 3178 S.Deepan Volley Ball Quarter Final Anna university Zonal Match at SA Engineering College 17th &18th September, 2013
5280 Udhayavan
5281 R.Harikrishnan
5274 S.Boopathy
G.Thang Vinoth
R.K. Murugavelan
6174 Karthik.R.S.Hivakumar
D.Meganathan
V.Nagarjun
S.Aravindhan
Ajith Kumar
18 S.Vinitha Table Tennis 4th Place Anna University Match at Vel Tech Engineering College 23rd&24th October, 2013
S.Shabnam
D.Vinutha
19 3178 S.Deepan Hockey Selected for inter zonal Anna University Inter Zonal Level at National Engg College 3rd & 6th October, 2013
20 4551 T.Karuppasamy Kabaddi Quarter Final Anna university Zonal Match at Prathyusha 3rd & 4th October, 2013
4023 C.Jeyaramaselvan
4398 M.Guna
4448 C.Anand
4449 S.Pradeep
3991 D.Rajkumar
4695 N.Sarath
4593 G.Elaiyamurugan
5142 R.Rajavelu
5808 S.Lokesh Kumar
3105 M.Prasanth
B.Karthick
21 4398 M.Guna Kabaddi Quarter Final Anna University Inter Zonal Level at Saveetha EnggCollege 7th & 9th October, 2013
22 5265 V.Padma Priya Athletics First Position in High Jump Anna University Zonal Level
05th & 06th Oct 13
Third Position in Hurdles
23 4547 A. Jagathan Prakash Athletics First Position in Shout Put 05th & 06th Oct 13
24 Table Tennis 2nd Round Anna University Inter Zonal Level at Abdhul Hakkem College of Engg, Vellore 24th & 26t September , 2013
25 4067 M.Ponvalavan Football Runner UP CATC-CUM-NCC Sports IGC Camp 2nd October, 2013
26 5224 K.Swathi Chess X Place 1st state level open Chess Tournament 30th September & 1st October, 2013
27 4978 M.Priyanga Chess 4th Place 1st state level open Chess Tournament 30th September & 1st October, 2013
28 4171 M.R.S.Santhosh Chess X place 1st state level open Chess Tournament 30th September & 1st October, 2013
29 324 S.Keerthana Badminton Runner Up RADIANT Sport held at Sports Development Authorty of Tamil Nadu 6th October 2013
4652 T.Nandhini
30 324 S.Keerthana Badminton Quarter Final LICET Tournament Loyola Engg.College 24th & 25th January, 2014
4652 T.Nandhini
31 4551 T.Karuppasamy Kabaddi Quarter Final Open state level Sairam Tournament
4023 C.Jeyaramaselvan
4398 M.Guna
4448 C.Anand
4449 S.Pradeep
3991 D.Rajkumar
4695 N.Sarath
4593 G.Elaiyamurugan
5142 R.Rajavelu
5808 S.Lokesh Kumar
3105 M.Prasanth
B.Karthick
32 3178 S.Deepan Volleyball 3rd Round Open state level Sairam Tournament
5280 Udhayavan
5281 R.Harikrishnan
5274 S.Boopathy
G.Thang Vinoth
R.K. Murugavelan
6174 Karthik.R.S.Hivakumar
D.Meganathan
V.Nagarjun
S.Aravindhan
Ajith Kumar
33 3244 Keerthana
3230 Amirtha
3303 Malathi
3336 Lakshmi Throw ball Quarter Final SA Trophy State Level inter Engineering Collegiate Tournament 28th & 29th January, 2014
2970 Suchitra
3211 Gurujayanthi
4157 Hemavathi
4178 Haripriya
4159 Nikitha
4176 Gowthami
4431 Bhuvaneshwari
4206 Lavanya
3808 Pavithra
5171 Shrinila
34 4551 T.Karuppasamy kabaddi Quarter Final
4023 C.Jeyaramaselvan
4398 M.Guna
4448 C.Anand
4449 S.Pradeep
3991 D.Rajkumar SA Trophy State Level inter Engineering Collegiate Tournament 30th & 31st January, 2014
4695 N.Sarath
4593 G.Elaiyamurugan
5142 R.Rajavelu
5808 S.Lokesh Kumar
3105 M.Prasanth
35 3178 S.Deepan Volleyball 2nd Round 29th & 31st January, 2014
5280 Udhayavan SA Trophy State Level inter Engineering Collegiate Tournament
5281 R.Harikrishnan
5274 S.Boopathy
G.Thang Vinoth
R.K. Murugavelan
6174 Karthik.R.S.Hivakumar
D.Meganathan
V.Nagarjun
S.Aravindhan
Ajith Kumar
36 4303 S.Natarajan Table tennis Quarter Final SA Trophy State Level inter Engineering Collegiate Tournament 28th &29th January, 2014
3883 Tamil
5282 SelvanM.P.Jacob
4928 Vivek Anand
37 3998 George Edwin Prabhu Basketball 2nd Round SA Trophy State Level inter Engineering Collegiate Tournament 29th & 31st January, 2014
4358 Santhosh kumar
3998 Vijaya kumar
4182 Gokul
3572 Gobinath
3125 Rudra
4646 Suresh kumar
5135 Aananth
5710 Gokul
Antony Roshan
Abinash
38 3552 S.Sathish Kumar Football 2nd Round Saveetha Trophy State Level Inter Engineering Collegiate Tournament
3491 S.Kelvin Sujith
3128 K. Yaser
3166 MeeranMohideen
3354 M.Dinesh,
4336 V.Manoj Victor
3868 A.Arutselvan
3816 Akash Deep Bhagat
4067 M.Gulam Nabi Azad
3840 M.Ponvalavan
4505 Vivek
4278 V.Prabhakaran
3902 Sajjad Shagul
4668 Hameed,
5032 A.Dhivakar
5156 K.Gowtham
S.Arun Raj
G.Thanga Vinoth
39 4551 T.Karuppasamy Kabaddi 3rd Round Saveetha Trophy State Level Inter Engineering Collegiate Tournament
4023 C.Jeyaramaselvan
4398 M.Guna
4448 C.Anand
4449 S.Pradeep
3991 D.Rajkumar
4695 N.Sarath
4593 G.Elaiyamurugan
5142 R.Rajavelu
5808 S.Lokesh Kumar
3105 M.Prasanth
B.Karthick
40 4219 P.Hemanath Kho-Kho Quarter Final Saveetha Trophy State Level Inter Engineering Collegiate Tournament
4039 T.Thirugnanam
4544 K.Senthamizhselvan
3968 N.Sornavel Pandian
3969 N.ThiruKumaran
3991 D.RajKuma
4035 S.Ajith Kumar
N.Aravind
N.Ananth
S.Gokul
3979 S.ArunKarthik
41 3118 Vivek.S Cricket 2nd Round Saveetha Trophy State Level Inter Engineering Collegiate Tournament
3125 Srinivasan.B
3142 Rudra.N
3543 Vignesh.G
4397 Vignesh.S
262 Elango.S
5172 Girishankar
4433 Murali
4420 Arulselvam
4819 Ramesh
4781 Gopi
5264 Raguram
3986 Eljeevan
4277 Shakarabani
4752 Sathya
42 I.Mohamed Infan Kick Boxing participate National level
43 3703 V.M.Dharma Durai Best Physique Mr.Chennai, 3rd place Open State Level Competition 26th January, 2014
44 S.Gokulnath Best Physique Mr.Thiruvalur, 4th place Open State Level Competition
45 S.Gokulaa Santhosh Volley ball Second Place NCC Leadership Camp 2nd &13th January, 2014
46 3118 Vivek.S Cricket 3rd Round Sathyabama University, open state level
3125 Srinivasan.B
3142 Rudra.N
3543 Vignesh.G
4397 Vignesh.S
262 Elango.S
5172 Girishankar
4433 Murali
4420 Arulselvam
4819 Ramesh
4781 Gopi
5264 Raguram
3986 Eljeevan
4277 Shakarabani
4752 Sathya
47 3703 V.M.Dharma Durai Best Physique 3rd Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet) 11th & 26th February, 2014
48 4171 M.R.S. Santhosh Chess (Men) 5th Place 11th & 26th February, 2014
5152 P.Gurumoorthy
4545 P.Suresh Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet)
3119 S.jayakandhan
4830 S.Aashithyan
49 4551 T.Karuppasamy Kabaddi 3rd Round 11th & 26th February, 2014
4023 C.Jeyaramaselvan
4398 M.Guna
4448 C.Anand
4449 S.Pradeep
3991 D.Rajkumar
4695 N.Sarath Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet)
4593 G.Elaiyamurugan
5142 R.Rajavelu
5808 S.Lokesh Kumar
3105 M.Prasanth
50 4978 M.Priyanga Chess (Women) 3nd Round 11th & 26th February, 2014
5224 S.Swathi
3139 R.Kayalvizhi Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet)
5220 R.Kalaimagal
4810 R.Swetha
51 3244 S.Keerthanaa Badminton (Women) 8th Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet) 11th & 26th February, 2014
4652 T.Nandhini
52 4433 S. Muralitharan Athletics 11th place Decathlon Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet) 11th & 26th February, 2014
53 4547 A. Jagathan Prakash Athletics 8th Place Short Put Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet) 11th & 26th February, 2014
54 6161 K. Siddharth Athletics 15th place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet). 20KM Walk. 11th & 26th February, 2014
55 4034 D. Prasanth Athletics 16th Place 42KM Run Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet). 11th & 26th February, 2014
56 5536 G. Aakash Athletics 6th Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet). 11th & 26th February, 2014
57 4277 Sakrabani Athletics 10th Place 42KM Run Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet). 11th & 26th February, 2014
Siddharth
58 5265 V. Padma Priya Athletics 7th place High Jump Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet). 11th & 26th February, 2014
59 5710 S.Gokul Karate IIIrd Place All india Perak Okinawa Goju-Ryu Karate Federation 19,20 to April 2014

2016-17 Gallery

P.Vignesh has participated WAKO INDIA Senior National Kickboxing Championship 2016 event and won gold medal

kickboxing-with-director kickboxing
P.Vignesh participated Athlete in Tamil nadu State Amateur Kickboxing Team Selection 2016,CBP Indoor Stadium, Avadi,Chennai and won Gold Medal.

dsc_2078 dsc_2075
Mr.Saikiran.G.V.,participated 7th Saveetha TN State Level open Chess Tournament held at Saveetha Engineering College,Chennai and Scored 7 points out of 8 rounds and placed XI (11th )in the final standing .
dsc_2703 dsc_2707
S.Gokul-VHNO:5710,Civil – IV Year Student participated Anna University Inter Zonal Best Physiqe Competition and won 3rd place .Trunk Number 55
best-physiqe-competition

2015-16 Gallery

 1 I.MOHAMED IRFAN, IV Year Department of Civil Participated Asian Level Kickboxing Championships at Pune Secured BRONZE MEDAL with our COLLEGE VICE PRESIDENT

 

 2 A.JEGATHAN PRAKASH Ist Year M.E, Department of Civil participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of Shot Put held at “AMS Engineering” Secured GOLD MEDAL.

 

 3 SIVARANJINI, IV Year Department of Civil Participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of High Jump held at “AMS Engineering” Secured BRONZE MEDAL.

 

4 K.KAVIYA RANI (VH 4767) IV Year Department of EEE Participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of 1500mts held at “AMS Engineering” Secured BRONZE MEDAL
 5 N.ANANTH  N.ARAVIND B.VIGNESH P.SARATHI

Participated in State Level Saveetha University Kho-Kho Tournament Secured BRONZE MEDAL

 6 G.HARIHARAN MCA II Year Participated State Level Taekwondo Tournament Secured GOLD MEDAL

 

 9 P.VIGNESH III Year EEE Participate State Level Kickboxing Tournament  Secured SILVER MEDAL

 

 7 Our College Cricket Team Participated in State Level Saveetha University  Cricket Tournament Secured  4th Place
 8 Our College Football Team Participated in  Anna  University Zonal Match     Secured  4th Place

2014-15 Gallery

 1          A.CATHERINE           (VH 5547) lI Year Department of ECE, participated in Anna University Inter Zonal Swimming Competition held at “Anjalai Ammal Mahalingam Engineering College, Kovilvenni ” SECURED GOLD MEDAL with our College CHAIRMAN AND MANAGING TRUSTEE
 2 T.NANDHINI (VH 4652), III Year, Department of ECE  & M.KAAVIYALAKSHMI (VH 5271)  ,III Year, Department of Chemical Engineering from our College Women Badminton Team was participated in Anna University Zonal Level Badminton Tournament held at “Velammal Engineering College” secured SILVER MEDAL with our College CHAIRMAN AND MANAGING TRUSTEE
 3 P.HEMANATH (VH 4219), lV Year, Department of EEE, A.ARAVIND (VH 5726), A.ANANTH, (VH5719) II Year, Department of Civil Engineering Our College Kho-Kho Team was participated in Open State Level Kho – Kho Tournament held at “D.G. Vaishnav College” Secured SILVER MEDAL with our College CHAIRMAN AND MANAGING TRUSTEE
 4 T.NANDHINI (VH4652), III Year, Department of ECE & M.KAAVIYALAKSHMI (VH 5271), III Year, Department of Chemical Engineering from our College Women Badminton Team was participated in Anna University Zonal Level Badminton Tournament held at “Velammal Engineering College” secured SILVER MEDAL with our   College VICE PRESIDENT. 
 5 P.HEMANATH (VH 4219), lV Year, Department of EEE, A.ARAVIND (VH 5726), A.ANANTH, (VH5719) II Year, Department of Civil Engineering Our College Kho-Kho Team was participated in Open State Level Kho – Kho Tournament held at “D.G. Vaishnav College” secured SILVER MEDAL with our   College VICE PRESIDENT.    

 

 7 K.KAVIYA RANI (VH 4767) lII Year Department of EEE participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of 1500mts held at “Prathyusha Institute of Technology & Management” Secured BRONZE MEDAL.

 

 8 SIVARANJINI (VH) lII Year Department of Civil participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of High Jump held at “Prathyusha Institute of Technology & Management” Secured SILVER MEDAL.

 

 9  

A.JEGATHAN PRAKASH (VH 4547) IV Year Department of Civil participated in Anna University Zonal Athletic Meet Event of Shot Put held at “Prathyusha Institute of Technology & Management” Secured GOLD MEDAL

 10 M.GOKULNATH   lII year Department of Mechanical Engineering Won the 2nd place in Body Building Championship.

 

2013-14 Gallery

1Prize Winners of Women’s Chess, Athletics and Badminton Team with Chairperson and Managing Trustee, Principal, Vice Principal, Planning and Physical Director 2

M.R.S.SANTHOSH VH 4171/IT

III Year  Selected

Inter Zonal Chess Tournament

 

3Prize Winners of Men’s Chess, Athletics, Football and Kabaddi with Chairperson and managing Trustee, Principal, Vice Principal, Planning and Physical Director

 

 

4

P.ABINAYA SUNDARI  VH4195/IT

III Year Silver Medal Hand Ball Thiruvallur State Level Open Championship

5

M.R.S.SANTHOSH VH 4171/IT

First Place

“Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College

 

6

Throw Ball Runner Up Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College

 

7

S.KEERTHANA Badminton Runner Up  “Chemsports” State Open Level Tournament at Chengalpattu Medical College

8

  K.SWATHI Chess X Place 1st state level open Chess Tournament

 

9

Throw ball Team Securing Runner Up “Chemsports” State Level Open Tournament at Chengalpattu Medical College.

10

M.PRIYANGA Chess 4th Place 1st state level open Chess Tournament

 

11

M.R.S.SANTHOSH Chess X place 1st state level open Chess Tournament

 

12

A. JAGATHAN PRAKASH  Athletics  First Position in Shout Put  Anna University Zonal Level Tournament

13

V.PADMA PRIYA Athletics First Position in High Jump Anna University Zonal Level Tournament

14

Badminton Runner Up RADIANT Sport held at Sports Development Authorty of Tamil Nadu

15

S.GOKULNATH Best Physique Mr.Thiruvalur, 4th place Open State Level Competition

16

V.M.DHARMA DURAI Best Physique 3rd Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet)

17

V.M.DHARMA DURAI Best Physique 3rd Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet) with our College Chairman horning Medal

18

V.M.DHARMA DURAI Best Physique 3rd Place Kongunadu TIES 2014 (Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet)  with our Chairperson and Managing Trustee

19

I.MOHAMED IRFAN  9th National Level Muaytai Championship – 2014 Held At “Assam” Secured Gold Medal

20

Inter Department Staff Women Throw ball Match  at Vel Tech High Tech

 21

 

Inter College Staff Cricket Match

22

Inter Department Staff Women Throw ball Match  at Vel Tech High Tech

23

Inter College Staff Cricket Match

24

Inter College Staff Cricket Match

25

Inter College Staff Volley Ball Match

26

Inter College Staff Volley Ball Match